PREP SPORTS ROUNDUP for April 20, 2022 | News, Sports, Jobs

BASEBALL

Final scores from April 20

Cheboygan 8

Alpena 3

Alpena stats: Batting: Kadyn Budnik, double, 2 RBI; Noah Marquardt, RBI; Pitching: Logan Momrik and Brady Kollien, combined 9 hits, 8 runs (3 earned), 2K, 1BB.

Cheboygan 5

Alpena 0

Alpena stats: Batting: Matt Thompson, hit; Jake Zann, hit; Pitching: Matt Thompson and Travis Weide, combined 5 runs, (1 earned), 2 hits, 7K, 6BB.

Roscommon 5

Alcona 2

Alcona stats: Batting: Gavin Walker, double; Carter Upper, Cayden Herbert, Vinny Mahalak, one hit each; Evan Borsvold, RBI.

Roscommon 12

Alcona 2

Alcona stats: Batting: Evan Borsvold, 3 hits; Gavin Walker, double; Cayden Hebert, hit.

SOFTBALL

Final scores from April 20

Alpena 14

Cheboygan 2

Alpena 10

Cheboygan 6

Roscommon 15

Alcona 0

Roscommon 12

Alcona 5

Alcona stats: Batting: Riley Tracy, 2 hits, RBI; Hannah Tanner, double, RBI; Baylee Goddard, hit, RBI

Hillman 12

Sault Ste. Marie 2 (5 inns)

Hillman stats: Batting: Saige Flaugher, 3-for-4 (triple); Nicole Barbeau 2-for-4 (double); Julia Taratuta, 2-for-3; Pitching: Nicole Barbeau, 2 hits, 1 earned run, 11K.

Hillman 5

Sault Ste. Marie 3

Hillman stats: Pitching: Nicole Barbeau, 1 earned run, 7K.

GIRLS SOCCER

Final score from April 20

Alpena 5

Cheboygan 2

Alpena scoring: Reese Wisniewski, 3 goals, 1 assist; Kami Schultz, goal.

TRACK AND FIELD

Alpena results from Petoskey / Soo Tri

BOYS – 3rd place, 41 points

100 Dash – 2. Julian Stevens, 11.94.

200 Dash – 1. Cooper Bright, 23.33.

400 Dash – 1. Cooper Bright, 52.22; 2. Julian Stevens, 54.01; 3. Hunter Hitzelberger, 55.96.

800 Run – 3. Quinn Kelly, 2: 17.07.

1,600 Run – 2nd Hayden Allen, 4: 52.13; 4. Jacob Kochanski, 5: 07.09.

3,200 Run – 1. Hayden Allen, 10: 28.82; 4. Austin Reinhardt, 13: 06.84.

110 Hurdles – 2. Joseph Sheridan, 19.24; 3. Ryan Voltz, 19.51.

300 Hurdles – 2. Ryan Voltz, 45.77; 4. Elijah Allen, 46.43.

400 Relay – 3rd Alpena (Joseph Schuh, Easton Srebnik, Ty Dever, Elyja Chism), 49.06.

800 Relay – 2nd Alpena (Wesley Decker, Jacob Beaubien, Francisco Ferrira, Logan LaCombe), 1: 41.76; 4. Alpena (Joseph Schuch, Joseph Sheridan, Jack Cook, Abe Brege), 1: 52.16.

1,600 Relay – 1st Alpena (Cooper Bright, Julian Stevens, Hunter Hitzelberger, Ryan Voltz), 3: 52.04; 2. Alpena (Joseph Sheridan, Devin LaMay, Quinn Kelly, Jacob Kochanski), 3: 56.41.

3,200 Relay – 1st Alpena (Andrew Dargis, Elijah Allen, Jacob Kochanski, Hunter Hitzelberger), 8: 57.81.

Discus – 3. Ashton Mill, 92-3 1/2; 4. Ethan Johnson, 91-7.

High Jump – 3. Julian Stevens, 5-6; 4. Abe Brege, 5-4.

Long Jump – 3. Devin LaMay, 16-11 1/2; 4. Jack Cook, 15-11 1/2.

GIRLS – 2nd place, 92.7 points

1,600 Run – 2nd Emma Dickins, 6: 09.44; 4. Samantha Zolnierek, 6: 16.67.

3,200 Run – 1. Madi Szymanski, 11: 39.51; 4. Cailyn Burrone, 14: 21.86.

100 Hurdles – 4. Tiffany Tessmer, 20.50.

300 Hurdles – 4. Sarah Rabbideau, 1: 06.56.

400 Relay – 3. Alpena (Tiffany Tessmer, Keslee Jex, Franciska Treiliha, Sarah Rabbideau), 1: 02.77.

800 Relay – 3rd Alpena (Maggie Thayer, Liberty Prevost, Abigail Zaborney, Keslee Jex), 2: 15.82.

1,600 Relay – 2nd Alpena (Franciska Treiliha, Madi Szymanski, Samantha Zolnierek, Liberty Prevost), 4: 43.19.

3,200 Relay – Alpena (Emma Dickins, Samantha Zolnierek, Madi Szymanski, Cailyn Burrone), 11: 05.32.

High Jump – 3. Tiffany Tessmer, 4-6.

Long Jump – 1. Allie Urlaub, 13-11.

BOYS GOLF

Alpena results from Cadillac Invite on April 20

Alpena finished with a team score of 358, good for sixth place

Leading scorers: Gavin Hamp, 81 (10th place), Andrew LaFleure, 88; Anden Marceau, 93; Austin Prue, 96; Easton Schultz, 96.

Today’s breaking news and more in your inbox

.

Leave a Comment